24.12.2014

Życzenia zdrowych, spokojnych,
pełnych rodzinnego ciepła i radości
Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności
w nadchodzącym Nowym 2015 Roku
składają
Zarząd i Pracownicy
Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego.

10.12.2014

Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego ogłasza IV edycję Konkursu o Nagrodę Naukową Fundacji UŁ.

Nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia naukowe w zakresie:

• nauk humanistycznych
  • nauk przyrodniczych i geograficznych
  • nauk społecznych
  • nauk ścisłych
  • pracownikom Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w dniu zamknięcia naboru do danej edycji konkursu nie ukończyli 35 roku życia,
  • uczestnikom studiów doktoranckich Uniwersytetu Łódzkiego.

Pula nagród w IV edycji Konkursu o Nagrodę Naukową Fundacji UŁ wynosi 20.000 złotych brutto.

Oznacz to możliwość przyznania ośmiu nagród po 2.500 zł brutto.

Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi 30 kwietnia 2015 roku.

17.10.2014

Nowa publikacja prof. dr hab. Leszka Kajzera

LESZEK KAJZER – profesor archeologii – wybitny specjalista w dziedzinie budownictwa i architektury obronnej i rezydencjonalnej na ziemiach polskich w okresie średniowiecza i nowożytności. Przez wiele lat dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Kierownik Katedry Archeologii Historycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Twórca Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Autor wielu publikacji o polskich zamkach i dworach. Członek wielu organizacji naukowych i rad naukowych zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Choć Leszek Kajzer nie był pierwszym polskim archeologiem profesjonalnie badającym późne średniowiecze i czasy nowożytne – wypada tu chociaż wspomnieć czyniących to wcześniej Gabriela Leńczyka, Aleksandra Gradowskiego, Janinę Kamińską, Jerzego Kruppé i Jadwigę Chudziakową, to dopiero jego przemyślenia i publikacje nadały właściwy sens określeniu „archeologia historyczna”. Dziś jest już ono ogólnie przyjęte i używane powszechnie dla odróżnienia ważnej gałęzi polskiej archeologii, różnej, niezależnej i odmiennej od prahistorii czy studiów nad kulturą świata antycznego.

Tom z pracami profesora Leszka Kajzera obejmuje wybór z około 600 pozycji drukowanych w Polsce i w piętnastu krajach zagranicą. Zamieszczone w nim 34 artykuły, mające charakter typowych scripta minora opublikowanych w latach 1972 – 2012, podzielono na cztery grupy. W zamyśle miały one informować o szerokości jego zainteresowań i kierunków badawczych, obejmujących archeologię, historię, historię sztuki i architektury.

14.10.2014

Z okazji Dnia Nauczyciela
wszystkim Nauczycielom Akademickim
pomyślności oraz spełnienia wszelkich planów zawodowych
życzy
Zarząd oraz Pracownicy
Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego

11.08.2014

REKRUTACJA - ARCHEOLOGIA
Szanowni Maturzyści,

z pewnością rozważacie właśnie wybór dalszej drogi życiowej. Unikając nachalnej reklamy, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na kierunek Archeologia, wykładany na Uniwersytecie Łódzkim. Sądzę, że oferta edukacyjna Instytutu Archeologii UŁ zawiera wszystkie te elementy, które są niezwykle interesujące dla młodych ludzi. Wiedza łączy się tu z pasją, możliwość fizycznego „dotknięcia” przeszłości z wspaniałą atmosferą studiowania, zaś nauka nie zabija przygody. Nie bez znaczenia jest, że współczesna archeologia to nie tylko praca naukowca. Od kilkunastu lat trwa w Polsce program budowy autostrad, w którym uczestniczą kolejne generacje badaczy. Absolwenci łódzkiej archeologii już zapisali w nim swoją wielką kartę. Czas na Was!

01.07.2014

Kalendarz okolicznościowy - edycja limitowana.

Nietypowy kalendarz obejmujący okres 15 miesięcy od X 2014 do XII 2015,
wymiary 310 mm x 430 mm.

NAKŁAD  WYCZERPANY !!!

W dniu 23 maja 2014 roku w auli im. Władysława Szuberta przy ul. Lindleya 5 odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom III edycji Konkursu o Nagrodę Naukową Fundacji UŁ.